Jednodňový výlet - výlety z mojej ponuky - výlet prevážne na jeden deň
Všetky výlety
Ponuka zájazdov na celý rok
Všetky zájazdy
Plán zájazdov cestovnej agentúry zajazd-poznavaci.sk a výletov cestovnej agentúry jednodenne-vylety.sk pravidelne vo vašej email schránke
Výlety a zájazdy do vašej mail schránky

realizované zájazdy


Najväčší dojem z tohto zájazdu? OTÁČAVÉ HĽADISKO !


Dvojdňovka do Českého Krumlova, na Lipno a Stezku korunami stromů, naplánovaná na nedeľu a pondelok (keďže bol v utorok sviatok), sa vydarila na jednotku. V nedeľu sčasti zatiahnutá obloha s občas vykúkajúcim slnkom síce hrozila možným dažďom, ale nakoniec vôbec nepršalo a v pondelok sa celkom vyčasilo.

Prvým plánovaným zastavením bolo Poštové múzeum v pohraničnej obci Vyšší Brod. Je tu množstvo exponátov týkajúcich sa všetkého, čo k pošte patrilo a patrí. Staré uniformy, poštárske tašky a truhlice, pečatidlá, počítadlá, písacie stroje a telegrafy, telefóny, ústredne ... zaujímavá bola ukážka poštovej kancelárie, akú si pamätá väčšina z nás - nízka zasklená prepážka, mechanická váha na balíky a v rohu drevená telefónna búdka (tu bola jedna, no bývalo ich na poštách vedľa seba viac). Pamätáte? Na prepážke ste nadiktovali telefónne číslo, kam vás majú spojiť, potom ste čakali na výkrik poštárky spoza prepážky, v ktorej kabínke je spojené to a to mesto, vošli ste do kabínky, zdvihli slúchadlo a mohli ste telefonovať. Ak bolo horšie spojenie a vy ste museli do slúchadla kričať, tak aj tak celá pošta počula, čo hovoríte, no vtedy také niečo nikto neriešil :-). Po zložení slúchadla ste zašli k prepážke, zaplatili požadovanú sumu za telefonát a bolo vybavené. No zažijete takúto romantiku s mobilom?

Po obede vo Vyššom Brode sme sa popri rieke Vltave pohli do Českého Krumlova. Rieka bola plná vodákov, ktorí ju splavovali a väčšina z nich svoju plavbu končila v Českom Krumlove. My sme sa po príchode do tohoto mesta najprv ubytovali a potom sme sa pešo presunuli k druhému najväčšiemu hradnému areálu v Českej Republike, kde na nás už čakala sprievodkyňa, aby nám ukázala najkrajšie priestory zámku. Po prehliadke zámku sme mali osobné voľno na potulky týmto nádherným mestom a to až do 19,30 hod., kedy sme sa stretli so sprievodcami z miestneho Infocentra, ktorí nás zoznámili s históriou tohto mesta a povodili nás po najvýznamnejších a najkrajších častiach Českého Krumlova. Musím uznať, že boli obaja naozaj výborní a dozvedeli sme sa veľmi veľa nielen z histórie, ale aj zo súčasnosti Českého Krumlova.

Prechádzku so sprievodcami sme skončili v zámockých záhradách, kde už na nás čakalo kultúrne vyvrcholenie prvého dňa zájazdu. Už sa stmievalo a bolo dosť chladno, ale sme sa nenechali odradiť a dobre sme spravili. Zaujali sme miesta na "točni" umiestnenej v areáli anglického parku. Okolo nás bol trávnik so stromami a kríkmi, na jednej strane stáli nachystané divadelné rekvizity v podobe dedinskej krčmy. Hlásateľ oznámil začiatok predstavenia a my sme čakali, čo sa bude diať. Točňa sa zrazu dala do pohybu a z diaľky, akoby z neba spadli, postupne, spoza jednotlivých kríkov a stromov, po tráve, k nám začali prichádzať jednotlivé zoskupenia hercov oblečených v prekrásnych kostýmoch. Niektorí mali v rukách zapálené pochodne, čo ešte viac umocnilo tento WAW zážitok. A v takomto duchu sa konalo celé predstavenie. Herci úžasne využili možnosti okolitého terénu a my sme sa točili zo strany na stranu. Hlavnú úlohu hral v dvojroli Petr Rychlý a bol úžasný! Podrobnejšie vám to predstavenie opisovať nebudem, pretože aj tu platí, že kto nezažil, ten neuverí. Ten pocit, keď sa to hľadisko s vami točí a vy ste súčasťou deja, ktorý nie je obmedzený priestorom, je neopísateľný. Vstupenka na toto 2,5 hodinu trvajúce predstavenie (bez prestávky) nás stála síce 650 Kč, no tento zážitok stál "za všechny prachy" (ako hovoria naši českí bratia).

Z divadla pod holým nebom sme sa uzimení, ale plní dojmov, ponáhľali do hotela. No a po raňajkách sme sa vydali k vodnej nádrži Lipno, kde náš program pokračoval ďalej. Tu sme si v prístave chvíľu počkali na výletnú loď, ktorou sme sa plavili po Lipne. Brehy tejto 42 km dlhej vodnej priehrady sú "posiate" hotelmi, kempmi aj súkromnými chatkami. V tento deň už od rána svietilo slnko, takže sme si plavbu naozaj užili.

Po výstupe z lode sme sa odviezli k poslednému zastaveniu tohto zájazdu a tým bola Stezka korunami stromů. Niektorí sa k nej vyviezli lanovkou, niektorí "stezkabusom" a boli aj takí, čo uprednostnili svoje nohy a spravili si k stezke turistickú vychádzku. Národa tam bolo ako na púti, veď začali prázdniny, ale kapacita tejto atrakcie bez problémov postačovala aj takémuto množstvu návštevníkov.

A čo povedať na záver? Že bolo fajn. Videli sme všetko, čo sme mali v pláne a ja som sa rozhodla, že na budúci rok spravím zájazd do Českého Krumlova opäť. Samozrejme, že tam musí byť otáčavé hľadisko a ... zájazd predĺžim na 3 dni. Silno totižto uvažujem nad tým, že doňho zakomponujem aj možnosť splaviť časť Vltavy na člnoch a že v Českom Krumlove pobudneme jeden celý deň.